Briketování má velkou tradici především u výrobců masivního nábytku, kteří z podstaty své výroby mají vhodný odpad k briketování a dokáží jej tak zhodnotit do formy briket, snížit si prašnost na dílně a zjednodušit manipulaci s volně loženým odpadem.
Briketování má však využití i v dalších oborech jako je například strojírenství, kde lze briketovat třísky z obrábění, jejich stlačením do formy briket je zároveň materiál zbaven emulzí a olejů a lépe připraven k opětovnému využití.
Briketovací lisy řady BRK jsou vhodné pro jednosměnný i vícesměnný provoz. Zařízení je vybaveno čidlem spodní hladiny, které automaticky spouští výrobu briket o průměru 65 mm v momentě, kdy se do násypky nahromadí potřebné množství materiálu. Vyhrnovací fréza (rotor) a dávkovací šnek jsou poháněny vlastními elektromotory s převodovkou. Řídící jednotka vyhodnocuje strukturu materiálu a volí dávkování materiálu do lisovací komory tak, aby briketovací lis (briketovač) vyráběl optimální délku briket.
Briketovací lis (briketovač) lze vhodně propojit s filtrační (filtrační nástavba FBR) nebo cyklonovou jednotkou (EBS System) a vytvořit tak odsávací systém s briketováním, který výrazně usnadňuje nakládání s odpadem a snižuje prašnost na pracovišti. Briketovač (lis na brikety) je také možno umístit pod centrální odsávání.
Lis na brikety je možné doplnit širokou škálou příslušenství, jako je například tlumič vibrací pro hůře stlačitelné materiály, chladič oleje pro více směnný provoz, čidlo minimální a maximální hladiny materiálu pro automatizaci briketování, provedení pro venkovní použití a další.
Námi prodávané briketovací lisy mají výhody oproti konkurenci:
Základní podmínky lisovatelnosti v briketovači jsou vlhkost max. 12 – 15% a frakce max. 15 mm jednosměrně, u slámy řezanka do 20 mm, papír do 20 mm. Nesplnění podmínek má za důsledek např. snížení výkonu briketovacího lisu, nekvalitní brikety (nebo se briketa nevytvoří), zablokování šneku nebo jednoho z hydraulických válců či výpadky jističů.
Truhlářský odpad: – piliny, hobliny, prach
Zemědělské odpady: – sláma řepková, obilná, pazdeří
lnu i konopí, seno, semena trav
Ostatní odpady: – drcený papír, polyuretan, rašelina,
araldit (umělé dřevo) a mnoho dalších
U materiálů jiných, než z čistého masivu, doporučujeme zkoušku na testovacím briketovači.